Sade Pilav Tarifi

 • Ömer Osmanbaş
  Ekleyen:
  0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
  Loading...
  Sade Pilav Tarifi
  4
  kişilik
  20
  dakika
  350
  kalori/prs.

  Birçok yemeğin yanına yakışan sade pirinç pilavı, yapımı oldukça kolay bir tariftir. Malzemelerinizin ayarını doğru kullandığınızda enfes bir pilav yapabilirsiniz. Su miktarının pirinçten pirinçe farklılık göstereceği de unutulmamalıdır. Eğer kullandığınız pirinçe göre bir su ayarı tutturursanız, pirinç seçiminizi değiştirmeden hep aynı ayar ile pilavlar yapabilirsiniz.

  Malzemeler
  • 2 su bardağı pilavlık pirinç
  • 4 kaşık kadar tereyağı ya da margarin
  • 3 su bardağı et suyu ya da tavuk suyu ( su da kullanılabilir )
  • Tuz
  Yapılışı

  Pirinçleri güzelce ayıklıyoruz ve üzerini biraz geçecek kadar tuzlu su içerisinde 1 saat kadar bekletiyoruz. Pirinçimiz yeterince bekledikten sonra, pilav tenceremizi ocağımıza alıyoruz ve 4 yemek kaşığı yağımızı ekliyoruz.

  Pirinçimizi 2 – 3 kere kırmadan dikkatlice yıkıyoruz ve suyunu tamamen süzüyoruz. Kızdırdığımız yağımız üzerine pirinçimizi alıyoruz. 10 dakika kadar karıştırarak kavuruyoruz. Ardından 3 su bardağı suyumuzu ekliyoruz ve tuzunu da atıyoruz. Hafif hafif karıştırıyoruz ve kaynaması için kapağını kapatıyoruz.

  Kaynayınca altını kısığa alıyoruz ve suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Pirinçten pirinçe su miktarı farkedeceği için suyunu çektikten sonra pirinçlerinizin yumuşaklığına bakarak, pişmemiş ise sıcak su ekleyebilirsiniz. Kıvamında olmuşsa ocağımızdan alıyoruz ve dinlenmesi için bırakıyoruz. Pilavımızı demlendirdikten sonra güzelce karıştırıyoruz ve servise sunuyoruz.

  Pilav yapmanın bir tecrübe işi olduğunu unutmayın. Hemen vaz geçmeyin ve en iyi pilavı yapmak için defalarca deneyin , yemeklerinizin içine el lezzetinizi katmayı unutmayın.

  Afiyet olsun :) .

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap
 • Pilav tarifini uyguladım , gerçekten mükemmel oldu. Sadece biraz tuzsuz olmuştu onuda ayarlayıp en iyi pilav tarifini ben yapacağım :)