Sütlaç Tarifi

 • Özge Sevinç
  Ekleyen:
  2 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 5
  Loading...
  Sütlaç Tarifi
  6
  kişilik
  25
  dakika
  111
  kalori/prs.

  Türk mutfağının en değerli tatlılarından biri olan Sütlaç tatlısını bugün hep birlikte yapacağız. Rumeli yöresine ait olan sütlaç tatlısı süt aşı isminden türeyip zamanla sütlaç şeklini almıştır. Evimizde her zaman kolay bulunabilecek malzemelerle yaptığımız içinde bütçemizi asla sarsmıyor. Bu tarifimizde size normal sütlaç tarifinin nasıl yapıldığını anlatacağız. İlerleyen zamanlarda fırında sütlaç tarifi nasıl yapılır ona da değineceğiz. Şimdiden afiyet olsun .

  Malzemeler
  • 1 Litre Süt
  • Yarım su bardağı pirinç
  • Yarım yemek kaşığı pirinç unu
  • 1 + 1/4 Su bardağı şeker
  Yapılışı

  Pirincimizi 2 su bardağı su ile tercihen bakır bir tencerede yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz. Pirinç ununu biraz sütle eziyoruz. Sütle beraber pirince katıyoruz.

  Karışımı karıştırarak orta hararetli ısıda 10 dakika pişiriyoruz.Şekerini katıp 1-2 taşım kaynatarak sıcak olarak kaselere boşaltınız. Soğuyunca üzerine tarçın , fındık , fıstık veya ezilmiş ceviz ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun !